Postup pri teplote
Meranie teploty
-teplotu nemeriame ihneď po zobudení, po kúpaní, sprchovaní, ak je dieťa po fyzickej aktivite
– je potrebné počkať min.30 minút až hodinu
-deťom do 3 rokov meriame teplotu v konečníku(treba odpočítať 0,5 °C=reálna teplota).Teplomer pred zavedením potrieme rybacou alebo inou masťou, po zmeraní umyjeme teplou vodou.
-u detí predškolského veku a starších detí meriame teplotu v suchom podpazuší-špička teplomera musí byť v strede podpazušia.
Bezkontaktné metódy merania na čele, spánkoch, v uchu, alebo v ústach sú nepresné a iba orientačné. Použiť môžete digitálny kontaktný teplomer, pričom najspoľahlivejší a najpresnejší je sklenený teplomer s obsahom gália, ktorý nahradil klasický ortuťový.
Priemerná telesná teplota – od 35,5 °C do 37 °C
Mierne zvýšená telesná teplota– od 37,5°C do 38 °C
-nepodávame lieky na zníženie teploty (antipyretiká). Dodržujeme dostatočný prísun tekutín a opakovaným meraním teploty (1 hod. až 3 hod.) sledujeme jej vývoj
Ľahká horúčka– 38°C do 39°C
-zahájime liečbu antipyretikami
-ak už malo dieťa febrilné kŕče podáte diazepam-desitin per rectum podľa ordinácie neurológa
Vysoká horúčka -nad 39°C
-podávame antipyretikum+ fyzikálne chladenie
Ošetrenie dieťaťa
Dieťa má mať pokoj a odpočívať. Pravidelne vetrajte. Dieťa obliekajte len naľahko, prikryté by malo byť len tenkou prikrývkou. Dieťa by malo dodržiavať pokojový režim ešte minimálne 48 hod. od odoznenia horúčky. Lieky na znižovanie horúčky by nemali byť deťom podávané len podľa čísla na teplomere. Rozhodujúcim je celkový stav. Ak je dieťa čulé a okrem teploty sa cíti dobre, nie je nutné dávkovať mu každých šesť hodín antipyretiká len preto, že teplomer ukazuje 38°C. Dôležitý je príjem tekutín!!!
Ako o ochladzovať fyzikálne
Nepoužívame studenú vodu, vždy len vlažnú a nikdy dieťa neochladzujeme, ak má studené končatiny. V žiadnom prípade dieťaťu nerobíme ľadové sprchy!!
-sprcha
– teplota vody má byť o 2°C nižšia ako teplota tela
-sprcha je krátka,cca 1 minútu, kožu po sprche neutierame úplne do sucha (odparovanie znižuje teplotu)
-obklady a zábaly – osušku namočenú vo vlažnej vode obvinieme na hrudník od podpazušia po dolný okraj rebier (ponecháme 10min) opakujeme 2-3x po sebe-neochladzujeme brucho, ruky, nohy,…
-potieranie tela vlhkou vlažnou špongiou-potierajte a jemne masírujte kožu celého tela. Keď klesne teplota pod 38,5°C, ukončíme ochladzovanie
Lieky- antipyretiká
U detí vo všeobecnosti sa podávajú antipyretiká s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Existujú vo viacerých formách -ako čapíky, tabletky/ tvrdé, ev. žuvacie / a sirupy.
U detí do 18-teho roka života sa nepoužíva kyselina acetylosalicylová- aspirin,acylpyrin. Iné lieky, ktoré majú ako vedľajší účinok tiež zníženie teploty, je možné podať len na odporučenie a po konzultácii s lekárom.
Doporučujeme mať v lekárničke čípkovú formu, sirupovú,resp.tabletovú formu. Príklad: Paralen čapíky a sirup Nurofen Čípky je vhodné podať napr. ak dieťa vracia, nie pri hnačke! Aj keď dieťa netoleruje sirupovú formu. Čípky sú určené na zavedenie do konečníka, pričom hrot čapíka sa zavádza prvý. V prípade podania nižšej dávky, ako je celkové množstvo antipyretika v čípku, po prepočte množstva liečiva je možné prerezať čapík pozdĺžne.
Striedanie liekov: antipyretiká môžeme striedať, v prípade, ak nedôjde k poklesu teploty po jednom type antipyretika, treba si však dať pozor, aby sme nestriedali iba rôznych výrobcov toho istého lieku (napr.Paralen a Panadol), pretože hrozí predávkovanie .Stále je potrebné myslieť na to, že je potrebné ponúkať dieťatku veľa tekutín. Paracetamol aj ibuprofén sa môžu podávať každých 6 hodín, v prípade, že podáte ibuprofén a teplota vystúpi po 4 hodinách na 39°C, ešte nemôžete podať 2.dávku ibuprofénu, preto môžete podať paracetamol.
Liekom prvej voľby na zníženie horúčky je paracetamol. Oproti ibuprofénu má pri opakovanom užívaní niekoľko dní po sebe nižšie riziko vzniku nežiaducich účinkov. Optimálny rozsah jednorazovej dávky je 10 – 15 mg/kg každých 6 hodín, pričom maximum liečiva je 60mg/kg za 24 hodín.
Paracetamol sa vstrebáva do krvného obehu cez črevo, po orálnom užití je jeho koncentrácia v krvnom obehu najvyššia po pol až trištvrte hodine. To ale neznamená, že za taký istý čas dosiahne účinok zníženia teploty alebo bolesti. Ten nastáva až vtedy, keď sa látka dostane z krvného obehu k neurónom v mozgu a svojim pôsobením ovplyvní centrálny nervový systém. Jeho biologická dostupnosť je 90 percent, v žalúdku sa absorbuje len veľmi malé množstvo. Metabolizuje ho, teda odbúrava, pečeň. Takmer všetok naše telo vylúči močom do 24 hodín.
Paracetamol má rýchlejší nástup účinku, ibuprofén zas pôsobí dlhšie. Metabolizuje sa v obličkách. Ibuprofén má navyše protizápalový účinok. Preto sa odporúča napríklad aj pri zápaloch ucha. Jednorazová dávka ibuprofénu je 5-10 mg/kg (každých 6 hodín), celková maximálna denná dávka je 40 mg/kg.
Paracetamol-Paralen, Panadol
- jednorazová dávka 10 – 15 mg/kg
- interval 4x denne, každých 4 – 6 h.
- maximálna denná dávka – 60 mg/kg/deň
- maximálny účinok – za 0,5 – 2 hodiny
- metabolizmus – pečeň
- inhibícia syntézy prostaglandínov v CNS (zodpovedné za horúčku)
- kontraindikácie -nepodáva sa pri poškodení pečen
Ibuprofén-Ibalgin, Nurofen, Mig, Brufen
- jednorazová dávka 5 – 10 mg/kg
- interval 4x denne, každých 6 – 8 h.
- maximálna dávka 40 mg/kg/deň
- maximálny účinok za 1 – 2 hodiny
- metabolizmus – obličky
- inhibícia syntézy prostaglandínov v CNS
- kontraindikácie – deti mladšie ako 3 mesiace, medzi 3 – 6 mesiacom výnimočne po konzultácii s lekárom
Dávkovanie podľa hmotnosti vášho dieťaťa je najpresnejšie. Riadiť sa iba návodmi na škatuľkách môže byť kontraproduktívne. Príbalové letáky totiž zvyčajne uvádzajú najnižšiu hranicu dennej dávky, prípadne dávkovanie odporúčajú podľa veku dieťaťa. Môže sa teda stať, že pre vaše dieťa bude na obale odporúčaná nižšia dávka málo účinná a vy potom musíte častejšie striedať jeden liek druhým, čím sa zvyšuje záťaž na detský organizmus. Pokiaľ sú horúčky intenzívne, vysoké a je náročné ich znížiť, môžete prepočtom vyrátať maximálnu jednorazovú dávku. Rozdiel 5 mg na kilogram môže výrazne posilniť účinnosť lieku. Je preto dôležité prepočítať vždy potrebné množstvo antipyretika podľa hmotnosti dieťaťa.
Ak má teda dieťa teplotu nižšiu ako 39 °C, môžete sa prikloniť k dávkovaniu na spodnej hranici jednorazovej dávky, ak má horúčku vyššiu, podajte radšej maximálnu dávku.
Slabý pitný režim sa podieľa na pretrvávaní zvýšenej teploty a dehydratácia môže stáť za prejavom nežiaducich účinkov antipyretík, teda liekov na znižovanie horúčky. V najzávažnejších prípadoch môže viesť k šoku a fatálnemu rozvratu vnútorného prostredia.
Sledujte, koľkokrát denne dieťa močí. Dojča by malo mať minimálne 5 až 6 poriadne pocikaných plienok za 24 hodín. Ak je moč tmavý, pokiaľ má dieťa suché pery, málo slín a vôbec alebo takmer sa mu netvoria pri plači slzy, je dehydrované. Príznakom môže byť aj podráždenosť a únava.
Rady, s ktorými to zvládnete:
- často a nárazovo vetrať miestnosť, kde dieťa leží,
- okolitá teplota 19°C – 20 °C,
- voľný vzdušný bavlnený odev,
- pokoj na posteli prikrytý tenkým paplónom alebo plachtou,
- dostatočný príjem tekutín – na každý 1°C nad 37 °C – 100 ml/kg/deň,
- príjem energie (vo forme sacharidov – ovocný čaj, riedené ovocné šťavy, neperlivé stolové vody),
- pokiaľ je teplota bez ďalších príznakov a neustúpi do troch dní, navštívte lekára,
- pokiaľ má dieťa aj ďalšie prejavy (neutíchajúci kašeľ, zvracanie, bolesti…) vyhľadajte lekársku pomoc,
- to sa netýka malých detí do 1 roka, vysoké horúčky sú dôvodom na lekárske vyšetrenie aj bez ďalších príznakov ochorenia.